ÇÖZÜMLERİMİZ

Kablosuz Şarj Teknolojisi

Kablosuz şarj teknolojisi son dönemde her alanda hızla yayılan yeni bir teknoloji. Özellikle birçok küresel firmanın bu teknolojiyi desteklemesi ile artık daha da yaygınlaşmaya başladı.

Peki kablosuz şarj teknolojisi nasıl çalışıyor?

Kablosuz Şarj teknolojisinin çalışma mantığı oldukça basit, enerjiyi kablosuz gönderen ünite içinde yüksek manyetik alan yaratıyor ve bu alan içinde oluşturulan elektrik, alıcı entegre devrelerde yer alan bobinler yoluyla elektriğe çevrilerek pili şarj ediyor.

Günümüzde en popüler standart Wireless Power Consortium’un çıkardığı ve 200’den fazla endüstri kuruluşunun desteklediği Qİ standardıdır. İstlink standardın ortaya çıktığı andan itibaren teknolojinin gelişimini yakından takip ederek ülkemizde yerli olarak “QI” standartlarına uygun verici entegresi üretmeyi başarmış ilk şirkettir. Gelecekte standardın gelişmesi ile birçok alanda kullanılması beklenen kablosuz şarj teknolojisinde İstlink, yerli olarak gerekli çözümleri sunmayı hedeflemektedir.

Acil Durum Haberleşme Sistemi

Devlet kurumunun afet veya farklı acil durumlarda vatandaşlarını hemen uyarması ya da yönlendirmesi birçok muhtemel zararın önüne geçecektir. Bu tip durumlarda devlet kurumunun istenilen bölgeyi seçerek milyonlarca kişiye aynı anda uyarı mesajı gönderebilmesi Acil Durum Haberleşme Sistemi ile mümkündür. Günümüzde kullanılması zorunluluk haline gelen bu sistem %100 yerli olarak İstlink tarafından yapılmıştır.

Peki neden Acil Durum Haberleşme Sistemi?

Acil durumlarda bir bölgedeki vatandaş sayısı milyonları bulacağından, bu bilgilendirmenin SMS gibi kısa mesaj servisleri ile ya da internet verisi kullanan mobil uygulamalar vasıtasıyla yapılması mümkün değildir. Her iki haberleşme metodu da iki nokta arasında belirli bir protokol vasıtasıyla, kablosuz haberleşmede özel tahsis edilmiş kaynak kullanımı gerektirir ki, milyonlarca kişi için bunun yapılması ağın ya çökmesine ya da kaynaklarının tamamen tükenmesine neden olur. Bu durum hem operatörlerin hem de kullanıcılar tarafından istenen bir sonuç değildir.

Acil Durum Haberleşme Sistemi Avantajları

  • İstenilen bir bölgedeki binlerce insana mesajın saniyeler içinde iletilmesini sağlar.
  • Acil mesajlar milyonlarca kişiye aynı anda ulaştırılır.
  • Mesajlar sadece bölgedeki yerel kişileri değil, standart yabancı dil desteği ile turistleri de kapsar.
  • Tüm bunlar ağda herhangi bir tıkanıklığa ve gecikmeye sebep vermeden gerçekleştirilir.
  • Bu sistem 3GPP ve ATIS standartlarını desteklemektedir.